Priča ide ovako nekako:
„Po šumi,širom, bez staze, puta, Ježurka Ježić povazdan luta. Lovom se bavi, često ga vide, s trista kopalja na juriš ide. I vuk, i medo, pa čak i ovca, poznaju ježa, slavnog lovca. Jastreb ga štuje, vuk mu se sklanja, zmija ga šarka po svu noć sanja. Pred njim, dan hoda, širi se strava, njegovim tragom putuje slava.“
I što dalje?
Jež je naravno bio pravi informatičar i u svojoj kućici je silno želio imati Internet. Ipak je bez njega kao Lepi bez slatkog. Kako to obično biva niti jedan provider mu nije mogao osigurati Internet preko žice (nije im bilo zgodno provlačiti optiku, a s paricama jež nije bio zadovoljan jer mu nisu mogle osigurati brzine preko 6 Mbps). Pokušao je jež i s mobilnim pristupom ali nije bilo ni 4G, 3G, HSDPA, EDGE i HAACP signala. I što sada? Odlučio se jež na WIRELESS bridge i spojio se na svog frenda na rubu šume i sredio si čovjek (ovaj jež) Internet. Naravno, jež je bio savjestan i htio je osigurati taj pristup na siguran način, implementiranjem svih mogućih zaštita na tom linku. Prosurfao je jež po Internetu, pitao svog frenda s ruba šume i odlučio se na kraju da nabavi neko UTM rješenje za cjelovito upravljanje prijetnjama. Zgodno mu je odmah ispalo što ovo rješenje može kontrolirati i wireless i s njime može vidjeti tko mu se sve pokušava spojiti. Naravno jež je bio poduzetan i sinula mu je ideja da s wireelss meshom pokrije cijelu šumu i ponudi wireless svim stanovnicima šume. Ipak je kriza pa da se zaradi malo. Na drugom kraju šume jednog je dana lisica odlučila poslati pismo ježu. Da je lisica znala za wireless u šumi, mogla mu je i poslati mail, ali se ona ipak za klasičan način i poštara Zeca. Možda bi i ANTISPAM rješenje, koje je jež imao implementirano na UTM-u, zaustavilo takav mail ali pismo je ipak došlo do ježeve tajnice. To je ona ista koja je tjedan dana prije bila izložena jakom APT napadu. Tajnica je pismo provjerila, da nema slučajno SARS-a unutra i nakon toga je obavijestila ježa da ga lisica poziva na večeru. Jež se sredio, nabrusio svojih 300 bodlji i krenuo prema lisici. Na putu ga je vidio i pokupio frend s ruba šume sa svojom novom Honda INTEGROM, ipak je dobio novi službeni auto pa da se pokaže ježu a put do lisice je dugačak. Čekajte? Jel to onaj lik koji je izvršio napad prošli tjedan na tajnicu? Nije valjda. Ubrzo su došli do lisice, jež je usput provjerio kakav je wireless signal, i ušao je u kuću. Za večeru svi znamo kako je prošla, bakanalije su nula za sve to. Lisica je pozvala ježa da ostane kod nje živjeti, ali se to ježu nije svidjelo. Krenuo jež kući, ovaj put pješice, frend ga više nije čekao. Lisici se to naravno nije svidjelo, ipak je bacila oko na ježa. I nakon toga je odlučila pozvati vuka, medu i divlju svinju da vide gdje to jež živi i zašto mu je ipak draži njegov dom. Jež je to sve predvidio i odmah čim je izašao spojio se na wireless i uključio sve zaštite na UTM sustavu: APPLICATION CONTROL, ANTIVIRUS, BOOTNET PROTECTION, SANBOXING, IPS, IDS, ANTISPAM, DATA LEAK PREVENTION… Na ovaj način je onemogućio lisicu da izvrši APT napad na ježevu kućicu.
I kako to na kraju uvijek biva, jež je imao sve zaštite i ostao siguran u svojoj kućici, a svi ostali su skončali pod APT napadima hakera lovaca.
Ostaje još jedna stvar oko jednog sudionika ove priče. Svi se zasigurno pitate gdje je poštar zec? Možda se sakrio u neki bunar?
Čekajte, našli smo ga:
UTM grmu leži zec!!!!!